Ako vybrať korenistý sprej

04. 04. 2018

Korenisté obranné spreje sú v temných uličkách a neskorých hodinách najlepším kamarátom nejednej ženy. Ak hľadáte spoľahlivého parťáka, s ktorým sa budete cítiť bezpečne, obranný sprej môže byť tým pravým pre vás. Ako ale vybrať ten správny korenistý sprej?

Pri výbere by mal rozhodovať spôsob rozprašovania a obsah účinných látok. Spoločne si teraz jednotlivé parametre prejdeme a povieme si, v ktorých situáciách sa aká varianta hodia.

spôsob rozprašovania
Tekutý sprej - Tkutá strela Tradičné pepřák, ktorý vypúšťa do vzduchu tekutinu. Kvôli vysokému rozptylu nie je vhodný pre použitie v budovách a menších priestoroch. Na útočníka síce zafunguje perfektne, ľahko sa však nadýchate látky s ním. Oproti hmlovému spreji ale nie je toľko náchylný na poveternostné podmienky.

Hmlový sprej - Funguje podobne ako rozprašovač. Do vzduchu vypustí hmlu, ktorá má veľmi rýchlu účinnosť. Rovnako ako tekutý pepřák nie je príliš vhodný do uzavretých, malých priestorov. Pri zlých poveternostných podmienkach (silný vietor, dážď ...) jeho účinnosť navyše klesá.

Gélový sprej - Úplný opak predchádzajúcich typov. Po stlačení vypúšťa úzky prúd peny / gélu, ktorý zasiahne útočníka, ale nehrozí vdýchnutie brániace sa osobou. Na krátke vzdialenosti má perfektné zásah a účinok a je ideálny do menších, stiesnených priestorov.

Obsah účinných látok
V koreninový obranných sprejoch môžu byť tri rôzne látky (CN, CS, OC), ktoré sa vyznačujú inými účinkami.

CN a CS - Tieto látky pôsobia na očné sliznicu. Nemajú bohužiaľ okamžitý nástup účinku, a preto si na žiadaný efekt musíte počkať pár sekúnd. Ich ďalšou nevýhodou je nižšia účinnosť na osoby (a zvieratá) so zníženým prahom bolesti. Na druhú stranu pepřáky s látkami CN a SK patrí k lacnejším a dostupnejším.

OC - ​​právoplatný zástupcovia korenistých sprejov. Spreje obsahujú výťažky z kajenského korenia, ktorý spôsobuje dusenie, kašeľ, pálenie pokožky a ďalšie nepríjemné stavy.

Odporúčania na obranné spreje

Korenistý sprej proti psom
Obranným sprejom môžete odohnať nielen ľudského protivníka, ale aj toho zvieracieho. Niektoré pepřáky však na psov a ďalšie agresívne zvieratá nemusí fungovať tak, ako by sme si predstavovali. Staviť môžete na univerzálne korenisté spreje KO JET a Protect, prípadne na špeciálne spreje Anti Hund robené na obranu pred agresívnymi psami.

Pepřové spreje proti psům