Paralyzér: Ako vybrať a ako ho používať

27. 03. 2018

Cena nie je všetko

Hoci je to pre mnohých ľudí hlavný rozhodovací faktor, verte, že v prípade obranných prostriedkov sa oplatí si priplatiť za kvalitu. Určite nekupujte paralyzéry od neoverených predajcov a z pochybných stránok, len aby ste ušetrili. Mohli by ste nakoniec zlý výber odniesť vy a poraniť sa. Cena kvalitného paralyzéra sa pohybuje v stovkách korún, niekedy aj v tisícoch.

Koľko voltov?

Nenechajte sa zmiasť, keď vám niekto hovorí, že čím viac voltov paralyzér má, tým je účinnejšia. Nie je to vždy pravda. Oveľa dôležitejšie je prúd udávaný v mA. Paralyzéry mávajú okolo 3 až 6 mA. Maximálna hodnota, na ktorú môžete naraziť, je 10 mA.

Nie je paralyzér ako paralyzér

Vyberať môžete z celej rady prevedení, od klasických modelov cez paralyzéry s baterkou až po luxusnejšie paralyzéry s power bankou.

Paralyzéry so svietidlom

Na oko nerozpoznateľné od klasického svietidla. Tvarom a prevedením vyzerajú ako bežné svetlá, napriek tomu sa v nich ukrýva výkonný paralyzér. Príkladom môže byť model MG-501 s bezpečnostnou poistkou proti vytrhnutiu z rúk. Ak vám útočník baterku s paralyzérom vyrazí z ruky, nemôže ju použiť proti vám.  

Paralyzér se svítilnou MG-501

Praktické paralyzéry s power bankou

O krok vpred sú potom paralyzéry s power bankou, teda s možnosťou nabíjania externých zariadení ako sú mobilné telefóny, tablety a ďalšie. Ideálna na cestovanie a turistiku. Ak teda hľadáte praktický obranný prostriedok, môže byť toto to pravé orechové. Navyše keď má paralyzér ešte zabudovanú baterku, máte krásne 3v1. 

Paralyzér s power bankou

Ako používať elektrický paralyzér

Pokiaľ má paralyzér zápästné pútko, navlečte si ho na ruku. Budete mať istotu, že vám v najmenej vhodnú chvíľu vypadne. Pri manipulácii s obrannými prostriedkami voľte vždy dominantnú ruku. Pred použitím nezabudnite paralyzér odistiť.

Ak ešte nie je situácia príliš nebezpečná, môžete útočníkovi "pohroziť" a vykonať výstražný výboj do vzduchu. Ukážete mu, že sa len tak nedáte, budete sa brániť a stále je tu pravdepodobnosť, že sa útočník zľakne a utečie.

Keď už nie je zbitie, priložte v sebaobrane paralyzér k telu útočníka na vzdialenosť cca 1 cm. Nemusíte príliš riešiť, či na danom mieste má, alebo nemá útočník oblečenie. Zásah na holú kožu je samozrejme oveľa účinnejšie, ale aj cez oblečenie paralyzéry fungujú. Výboj do 2 sekúnd spôsobí bolesť, svalovú kŕč až omamný stav. Pri výboji dlhšom ako 3 sekundy už dochádza navyše k strate rovnováhy a svalovej kontroly. Útočník bude zmätený a vy budete mať príležitosť utiecť.

Mierte skôr na slabiny, ramená a bedrá. Neodporúčame mieriť na ruky a nohy. Útočník môže pohotovo zareagovať, uhnúť alebo vám vyraziť paralyzér z ruky.