28. 11. 2017

Vybrať ten správny luk pre začiatočníkov môže byť väčší oriešok, než sa zdá. Pokiaľ s lukostreľbou začínate, alebo ešte len chcete začať, určite sa vám budú hodiť praktické tipy, ako vybrať ten najlepší prvý luk. Tak sa pohodlne usaďte, ideme na to!

K akým účelom luk potrebujem?

Jedna zo základných otázok, na ktorú by ste si mali už v počiatkoch odpovedať. Chcete sa venovať športovej lukostreľbe, alebo pôjde len o rekreáciu? Ako často budete strieľať? Na základe toho si môžete vybrať vhodný typ luku - klasický (reflexný) alebo kladkový. Obaja majú svoje špecifiká.

Kladkové luky sú vhodné na športové a lovecké účely. Pasujú viac na telo, a preto sa odporúčajú skúsenejším lukostrelcom, ktorí majú zvládnutú techniku ​​streľby a vedia, čo od luku očakávať. Reflexné čiže klasické luky patrí k tradičným strelným zbraniam, ktoré používali už indiáni a naši predkovia. Sú ideálne na rekreačnú streľbu a pre začiatočníkov.

reflexní lukkladkový luk

                                   Reflexný luk                                                           Kladkový luk

Čo by som mal vedieť?

Pri výbere luku sa pozerajte po týchto parametroch:

  • Napínacia sila luku - udáva sa v librách (lbs)
  • Napínacia dĺžka luku - tradične zapísaná v palcoch (")
  • Dĺžka luku - tiež udávaná v palcoch (")

Pre základný nácvik lukostreľby stačí väčšinou luk s napínacou silou okolo 20 lbs. Ten je vhodný aj pre deti do 13 rokov. Pre ženy a mládež sa odporúča luk so silou 24-26 lbs, maximálne však 35 lbs. Muži by sa mali poobzerať po luku nad 26 lbs. Všeobecne sa nováčikom odporúčajú luky pre začiatočníkov s napínací silou maximálne do 35 lbs.

Kladkový luk pro začátečníky – dětiKladkový luk pro začátečníky pro rekreační střelbu

             Kladkový luk pre začiatečníkov - děti              Kladkový luk pre začiatečníkov pre rekreačnú streľbu


Čím  väčšiu napínaciu dĺžku luk má, tým by mal byť dlhší. Predídete tak jeho pretrhnutí. To platí aj u výšky strelca. Čím ste vyšší, tým sa predpokladá dlhší luk. Ako teda vybrať dĺžku luku? Podľa natiahnutia (naťahovacie dĺžky):

  • natiahnutie do 25" → dĺžka luku 62-64"
  • natiahnutie do 28" → dĺžka 66"
  • natiahnutie do 30" → dĺžka 68"
  • natiahnutie nad 29" → dĺžka 70"

Pri výbere a strieľanie z luku je tiež dôležité brať do úvahy dominantnú stranu - pravák / ľavák. Praváci drží luk v ľavej ruke a tetivu naťahujú pravačkou, ľaváci naopak. Na to si dávajte pozor, každý luk môže byť nastavený na inú stranu.

Nikdy som nestrieľal, aký prvý luk si vybrať?

Ak nemáte žiadne skúsenosti s lukostreľbou, odporúčame nejaké najskôr nazbierať. Zájdite si do lukostreleckého oddielu, na strelnici alebo požiadaj skúseného kamaráta. Osvojte si základy lukostreľby a vyskúšajte si streľbu z niekoľkých lukov. Zistíte tak, aký náťah a dĺžka luku je pre vás ideálna a ktorý typ luku sa vám dobre drží.

Povedať teda takto od podlahy, ktorý konkrétny luk je pre vás ako začiatočníka ten najvhodnejší, ide veľmi ťažko. Každý luk pre začiatočníkov sa vyberá podľa individuálnych potrieb jedinca - účely (rekreačná streľba / športové), stavba tela, sila, ľavák / pravák.

Napriek tomu vám prinášame zopár tipov na modely lukov, ktoré využije väčšina začiatočníkov:

Čo okrem luku ešte potrebujem?

Chrániče predlaktia (verte nám, bez nich to môže byť dosť nepríjemné), rukavicu (pre istotu), šípy a prípadne aj tulec na šípy. Šípy môžete zakúpiť v mnohých variantoch - kovové, karbónové, duralové, laminátové, plastové, drevené, zo sklenených vlákien atď.

Pre začiatočníkov sú vhodné drevené šípy v dĺžke zodpovedajúcej vášmu luku. Všetko je ale o preferenciách, spôsobe použitia luku a jeho parametroch. Pri výbere šípov sa preto vždy riaďte odporúčaním výrobca a vyberajte šípy určené pre váš luk.

V neposlednom rade potrebujete ešte miesto k streľbe a terč. Odporúčame zájsť na špecializované strelnice v blízkosti vášho bydliska, kde vás bude mať pod dohľadom skúsený strelec.

Teraz máte základné informácie pre výber svojho prvého luku, tak hurá do toho a lukostreľbe zdar!