13. 02. 2018

Nadchla vás streľba z kuše a chcete si jednu obstarať? Pripravili sme pre vás praktický článok so všetkým potrebným, čo potrebujete pri výbere kuše vedieť. Tak sa pohodlne usaďte, ideme na to!

Než sa pustíte do výberu toho pravého modelu, je dôležité si uvedomiť nasledujúce:

  • Na aký účel kušu chcete? Čiže na aké účely ju budete používať - na športovú streľbu či rekreačné streľbu?
  • Ste začiatočník, alebo pokročilý?
  • Ako často chcete kušu používanie? Chcete strieľať každý týždeň, párkrát za mesiac alebo ani to nie?
  • Koľko do nej chcete investovať?
terč

Nie je kuša ako kuša

Existuje celý rad kuší, ktoré sa môžu líšiť materiálom, veľkosťou, mechanizmom, dostrelom, presnosťou a potrebnú silou pre natiahnutie. Napriek tomu ich môžeme rozdeliť na 3 základné typy:

  • Kladkové kuše - Ideálne pre športové účely a terčovú streľbu. Kuše strieľa rýchlo, presne a pýši sa výbornou dynamikou výstrelu. Jej výhodou je kladkový systém, vďaka ktorému nemusíte vynakladať príliš veľké úsilie pri strieľaní.
  • Pištoľové kuše - Vhodné pre začiatočníkov a na rekreačnú streľbu. Sú ľahké, malé a ideálne na streľbu na kratšie vzdialenosti. Pištoľové kuše sa tiež vyznačujú nízkou naťahovať silou.
  • Reflexné kuše - Klasika bez mechaniky s veľkým dostrelom, vysokou naťahovacou silou a presnosťou. Reflexné kuše sa používajú prevažne na športovú a pretekársku streľbu.

Cena kuše

Ak už viete, ako často a na čo by ste chceli kušu používať, stanovte si sumu, ktorú chcete do nej investovať. Pre začínajúceho strelca, ktorí si chce zbraň ešte len ohmatať a vyskúšať, či ho streľba bude baviť, odporúčame lacnejšie pištoľové kuše. Naopak ak ste odhodlaní sa streľbe venovať dlhodobo a aktívnejšie, nebojte sa investovať hneď na začiatku, oplatí sa to.

Cena kuše sa môže pohybovať od niekoľkých stoviek až po tisíce korún. Záleží na použitom materiáli a typu kuše.

Kuše pre začiatočníkov

Začiatočníkom odporúčame pištoľové kuše. Príkladom môže byť kuše Fox MKE A3 80lbs s kovovým telom, plastovými črienkami a lučiskom zo sklolaminátu. Zbraň je vhodná pre streľbu na vzdialenosť 10-15 metrov.

Kuša pištolová Fox MKE A3 80lbs

Kuša pre športovú streľbu

Ak máte už niečo nastrieľané a hľadáte zbraň, s ktorou môžete svoj koníček zdokonaľovať a posunúť na ďalší level, siahnite po reflexné kuše Jandao Chace Wind 150LB. V tejto kuši nájdete ideálny pomer ceny a kvality. Telo je stavané z odľahčeného polyméru a pogumované pre zaistenie stabilného držanie. Vďaka dvojdielnemu lučisku s rozpätím 75 cm a silou 150 lbs je kuša schopná vystreliť šíp s rýchlosťou 75 m / s.

kuša pre športovú streľbu

Kuša na dlhé vzdialenosti

Keď už máte techniku v malíčku a chcete sa zamerať na streľbu na dlhé vzdialenosti, môžete vyskúšať reflexnú kušu MKE 150 lbs od firmy Man Kung. Kuša je pre tieto účely priamo stavaná. Ku kuši vám navyše zadarmo pribalíme aj 6 duralových šípov.

kuša na dlhé vzdialenosti

Máte ďalšie otázky ohľadom kuší? Neviete ktoré šípy zvoliť alebo vás zaujíma čokoľvek iného zo sveta zbraní? Napíšte nám, radi vám poradíme - Kontakt.