13. 12. 2017

Máte doma malého nadšenca do lukostreľby a chcete mu urobiť radosť a zaobstarať mu kvalitný detský luk, s ktorým sa môže vydať po šľapajach Robina Hooda? Ukážeme vám, ako vybrať ten najlepší luk pre deti. A dôjde aj na tipy na konkrétne produkty.

Trošku z teórie

Než sa pustíme do výberu lukov a šípov pre deti, mali by sme poznať základy lukostreľby a vedieť niečo málo o vybavení. Všeobecne možno luky rozdeliť na:

  • kladkové luky - novodobejší modely, vhodnejšie na šport a k lovecké streľbe. Odporúčajú sa pre skúsenejších lukostrelcov;
  • reflexné luky - tradičné luky vhodné na rekreačnú streľbu a pre začiatočníkov, ktorí si chcú osvojiť základy lukostreľby;

U lukostreľby hrá dôležitú úlohu nielen kvalitné vybavenie, ale aj správny postoj. K terči by ste mali stáť bokom. Pri naťahovaní držať tetivu tromi prstami pár centimetrov pod šípom. Pri tomto pohybe ide ruka k lícu a lakeť hore. Pred výstrelom je dôležité sa skľudniť, upokojiť dych a zamerať svoju pozornosť len na cieľ.

Aké luky sú vhodné pre deti?

Pri výbere detského luku sa zamerajte na napínaciu silu, napínaciu dĺžku a dĺžku samotného luku. Dôležitá je tiež dominantná ruka - rozdelenie na pravákov / ľavákov.

Pre deti do 13 rokov je ideálna napínacia sila do 20 lbs (libier), dĺžka luku do 64 "a náťah do 25". Čím vyššie a silnejšie dieťa je, tým dlhší by mal luk byť a mal by disponovať väčšou napínací silou. Začínajúcim malým lukostrelcom odporúčame reflexné luky. Začať sa samozrejme dá aj s lukom kladkovým, odporúčame ale radšej voliť klasiku, aby si dieťa "ohmatala" základné úkony spojené so streľbou.

Tipy na konkrétne luky

Malí začiatočníci

Úplným začiatočníkom dobre poslúži klasický detský luk s dĺžkou 93 cm a silou náťahu 10 lbs. Súčasťou setu sú aj dva drevené šípy, tulec, chránič predlaktia a terč.

luk-pro-zacatecniky

Odrastenejší začiatočníci

Pre odrastenejší deti odporúčame detský luk HAWK s dĺžkou 112 cm a silou náťahu 15 lbs. K luku dostanete dva laminátové šípy, tulec, chránič predlaktia a terč.

luk

Malý Robin Hood

Pokiaľ už má vaša ratolesť niečo nastrieľané, môžete jej obstarať aj kvalitnejší kladkový luk pre deti Bow Hawk Man Kung s napínacou silou 12 lbs. Dĺžka luku činí 86 cm a tešiť sa môžete aj na chránič lakťa, palce, samolepiacu opierku šípu a 2 šípy so skleneným vláknom.

kladkovy-luk-pro-deti

Odrastenejšie Robin Hood

Väčšie deti, ktoré sa chcú zaoberať lukostreľbe na viac profi úrovni, by mali voliť kladkový luk značky Man Kung. Ťažná sila luku je až 25 lbs a dĺžka približne 64 cm.

kladkovy-luk-man-kung