Kompas vs. buzola. Aký je medzi nimi rozdiel a čo si vybrať?

25. 04. 2018

Oba nástroje sú pri potulkách v prírode cennými spoločníkmi. Telefón a GPS navigácia sa vybije, to u kompasu a tradičné mapy nehrozí. Ak sa chystáte vyraziť za dobrodružstvom, určite si pribaľte aj kompas ...  alebo skôr buzolu?

Rozdiel medzi buzolou a kompasom

Kompas alebo buzola? Viete, aký je medzi nimi rozdiel? Kompas je zariadenie na určovanie svetových strán, zatiaľ čo buzola je vylepšený kompas uľahčujúce orientáciu a navigáciu v teréne. Obsahuje navyše otočný uhlomer, ktorý slúži na určovanie azimutu (uhla medzi severom a zvoleným bodom). Ak chcete teda mať istotu, že sa pri výpravách v prírode nestratíte, stavte skôr na buzolu.

Ako vybrať kompas / buzolu?

V prvom rade záleží, pre akú príležitosť a do akého terénu kompas / buzolu potrebujete. Pokiaľ na lezenie po horách či pre iné náročnejšie aktivity, vyberte jednoduchý, ale pevný kompas s karabínou, ktorý môžete pripevniť k opasku či batohu. Na škodu nebude ani vodeodolný materiál.

Kompas s karabinou Silva

Pre dlhšie cesty, treking a dobrodružné výpravy po svete odporúčame expedičnú buzolu SILVA. Nielen, že bola na Evereste, ľudia si ju berú aj do tropických džunglí. Vo všetkých podmienkach obstojí na výbornú! Navyše je vybavená zameriavacím zrkadlom, gumenými nožičkami a mapovými meradlami.

expediční buzola Silva

Gombíkový kompas? Prečo nie. Je malý, ale šikovný! Ak nemáte v pláne pri cestách používať kompas či buzolu každý deň, bude gombíkový kompas to pravé orechové. Môžete ho mať schovaný vo vrecku či batôžku, kde bude vyčkávať, až nadíde jeho čas.

Knoflíkový kompas

A teraz niečo pre skutočných fajnšmekerov. Ak trávite v teréne značnú časť svojich dní, určite využijete praktický Survival Kit čiže sadu pre prežitie. Nájdete v nej všetko potrebné, od tabliet na čistenie vody cez rybárske potreby až po kompas. Sady sú malých rozmerov a uložené v praktických puzdrách, aby sa vliezli do kadejakého batohu.

Sada na přežití s kompasem

Či už sa rozhodnete pre mini vreckový kompas alebo profi buzolu, prajeme vám poriadnu kopu dobrodružstiev a veľa zážitkov. Nabudúce sa môžete tešiť na praktické rady, ako sa nestratiť ani v tom najtemnejšom lese.